Energetická kríza posunula fotovoltaické elektrárne na výslnie

11.01.2023

Podľa úspešného dlhoročného manažéra sa svet fotovoltaiky dostáva čoraz bližšie k bežným ľuďom. Fotovoltaická elektráreň už zďaleka nie je finančne nedostupná hudba budúcnosti. Čo všetko k takejto zmene myslenia ľudí prispelo a ako vidí možnosti fotovoltaiky pre obyčajného človeka či podnikateľov priblíži obchodný manažér v tejto oblasti,

Ondrej Molčák.


Ondrej, ako ste sa dostali k fotovoltaike ?

Musím priznať, že ma k nej priviedla ekonomická situácia na Slovensku. Aj ja som musel, ako každý Slovák, začať hľadať riešenia ako na vlastnom rodinnom dome ušetrím náklady, keďže mám celý dom na elektrinu. Našťastie som mal urobenú predprípravu na fotovoltaiku, avšak ceny fotovoltaických elektrární boli v čase stavby domu privysoké. Dnes sa situácia zmenila a takéto elektrárne začali byť cenovo dostupné aj bežným ľuďom, keďže 10kw elektrárne dnes stoja okolo 20 000€. Začal som si hľadať firmu, ktorá by mi takúto elektráreň urobila "all in one", od projektu cez vybavenie až po nastavenie, keďže som nechcel chodiť osobne po elektrárňach a vybavovať zdĺhavé administratívne úkony alebo hľadať články a fóra o tom, ako mám elektráreň spustiť a ako ju udržiavať. Som typ smart manažéra, ktorý sa spolieha na profesionálov a úkony, ktoré elektráreň robí už iba sleduje a koriguje v aplikácii. Našťastie som takúto firmu našiel. Oslovil som ich s plánom kúpy. Fungovali zatiaľ iba na českom trhu, na Slovensko plánovali expandovať a v tom čase hľadali obchodníkov a keďže som dostal ponuku robiť práve pre túto firmu obchodného zástupcu, prijal som to ako výzvu. Takto som sa dostal nielen ku kúpe elektrárne, čo bol prvotný plán, ale rovno k predaju


Ako vnímajú momentálne Slováci fotovoltaické elektrárne. Stúpa o ne záujem?

Čo sa týka záujmu zákazníkov o fotovoltaické elektrárne, ten rastie. Paradoxne však rastie u tých, ktorí nemajú ani tušenie ako takáto elektráreň funguje. Tí, ktorí to detailnejšie poznajú o to záujem masívny nejavia. Dochádza k tomu preto, lebo takíto ,,odborníci" s načítanými informáciami hľadajú riešenie maličkostí ako napríklad meniče, ktoré konkrétne budú lepšie, hľadajú lepšie panely a ešte lepšie a podobne. Ich proces rozhodovania je vďaka detailnosti omnoho dlhší než u ľudí, ktorí vedia, že elektráreň chcú, lebo ju kvôli zdražovaniu potrebujú. Napríklad mám skúsenosť s jednou staršou pani, ktorá má na dome spotrebu 8kw. Keďže bez problémov vieme postaviť na rodinný dom 10kw elektráreň pani vieme pomôcť ihneď. Ju nezaujíma to, ako elektráreň funguje, ona chce šetriť. Všetci moji klienti sú práve paradoxne takýto, vedia, že namiesto 200€ budú platiť 80€ a to je pre nich prvoradé.


Dôvodom prečo ľudia vyhľadávajú fotovoltaické elektrárne nie je teda využívanie nových zdrojov energie, ale hroziaca energetická kríza?

Áno, je to tak. To, prečo nás vyhľadávajú je strach zo zdražovania. Dnes, bohužiaľ, nikto presne nevie, koľko bude stáť elektrická energia budúci rok, napriek tomu, čo hovorí vláda a burzy. Tým, že to ľudia nevedia sú v značnej neistote. Prečo by si však nemohli znižovať náklady, keď k zvyšovaniu cien určite dôjde napríklad vďaka jednému spotrebiču? Jedinému predmetu, ktorý vie v domácnosti naozaj šetriť náklady? Keď si kúpite auto, musíte doňho tankovať, kúpite si TV, mixér, či chladničku a tie zas spotrebúvajú elektrickú energiu, čím vám robia výdavky. Fotovoltaická elektráreň je dnes jediný predmet, ktorý keď si človek kúpi, hneď na druhý deň mu bude šetriť peniaze. Veľmi pekným príkladom je elektromobilita. Aj elektromobil potrebujete natankovať, avšak keď viete využiť elektrinu z fotovoltaickej elektrárne, vašu peňaženku to zabolí omnoho menej. Alebo každodenným príkladom je, že si zaplatím raz za elektráreň a následne mi už chladnička, televízia či sporák idú na energiu zo slnka.


Ako funguje fotovoltaická elektráreň v zime? 
Je jej výkon rovnaký ako v lete keď má dostatok slnka?

Počas zimy je výroba elektrickej energie v paneloch radikálne nižšia. Stále však energiu vyrábajú. Sú vytvorené tabuľky na dané zemepisné šírky, kde je aká veľká výroba elektrickej energie počas zimných mesiacov predpokladaná. U nás je to od novembra do februára na úrovni 20 - 30% z celkového výkonu. To znamená, že ak má niekto zakúpenú 5kw elektráreň má z nej v januári 20%, ak si zakúpi 10kw elektráreň je jej výkon raz taký. Keď by aj elektráreň nepotiahla úplne všetko aspoň tie najväčšie výdavky, napríklad chladničku, elektráreň určite potiahne. V najmenej slnečných mesiacoch v roku elektráreň nepokryje celú spotrebu, ale je viacero možností ako energiu uchovať a akumulovať napríklad pomocou batérií, virtuálnych batérií a rôznych akumulátorov. Celkovo ročne pokryje 80% celkových nákladov.


Je fotovoltaická elektráreň vhodná pre každý typ strechy?

Existujú možnosti na upevnenia panelov na rôzne druhy striech, či je plochá, s malým sklonom, alebo s veľkým, Ačková alebo sedlová. Projektant to dnes vie naprojektovať na akúkoľvek strechu dokonca aj na prístrešky, záhradné domčeky či altánky. Panely sú dokonca zabudovateľné aj priamo na zem v prípade veľkých záhrad.


Ako je to s budovami väčšieho charakteru.
Majú o takýto typ šetrenia záujem aj štátne inštitúcie či firmy?

Fotovoltaické elektrárne môžu pomôcť hocikomu. Napríklad v Emirátoch dnes bežne stavajú obchodné centrá s fotovoltaikou na strechách alebo sú prístrešky pre autá vytvorené priamo z takýchto panelov. Vo vyspelých krajinách už na takéto šetrenie prišli. Dokonca je tam teraz hlavnou témou povolená veľkosť takýchto elektrární. Na Slovensku máme maximálnu veľkosť určenú na 10kw pre klasický dom. Samozrejme, ak má záujem firma, ktorá má plochu strechy niekoľko metrov štvorcových, musí mať na takúto elektráreň povolenia, statické posudky či povolenia od distribútorov. Bohužiaľ, je to pre podnikateľov veľká byrokratická záťaž. Avšak myslím si, že to mnohých neodradí a postupne uvidíme takéto elektrárne na budovách firiem čoraz častejšie. Aj tu v Košiciach máme budovy s potenciálom, ktorý bude určite využitý vďaka šikovným projektantom. Verím, že to budú napríklad obecné úrady, nemocnice či obchodné domy, ktoré si ako prvé znížia energetické zaťaženie svojej budovy vo forme elektrickej energie, ktorú si vyrobia sami. Ak sa pozrieme na to, kedy elektrinu využívajú firmy a kedy rodiny, je to značný rozdiel. Kým administratíva využíva elektrinu počas dňa keď je hlavný pracovný čas, doma využívame energiu skôr večer. Čiže pre firmy je fotovoltaická elektráreň výhodná, keďže z nej vie zásobiť kancelárie počas pracovnej doby a následne, keď ju už nepotrebuje, posielať ju do siete a znižovať tak náklady pre rodinné domy. 

Základný princíp fotovoltaickej elektárne je: vyrobím elektrickú energiu a menič určí, kam energiu v dome posunie, spotrebiče, batérie a podobne. Čo je naviac pustí do siete. To je práve tá energia, ktorá pomáha Slovensku pri výrobe ďalšej elektrickej energie. Ak by mali na Slovensku všetci fotovoltaické elektrárne, nepotrebovali by sme jadrové elektrárne.


Čo môže ohroziť panel fotovoltaickej elektrárne?

Samozrejme, panely sú ohrozené najmä počasím. Krupobitím či snehom, ktorý je potrebné odhŕňať. Záruka na nich je 25 rokov. Vo Francúzsku testujú napríklad 40 ročné panely, ktoré ešte dnes majú 95% funkčnosť. Dokonca kto má rád ekológiu a chce zanechávať čo najmenšiu uhlíkovú stopu táto forma je preňho ako stvorená, keďže sa na panely nepoužili žiadne plasty. Zároveň je to aj dostupnejšia forma vytvárania energie pokiaľ nebývate pri potoku či v extrémne veternej dedine aby ste si mohli postaviť vodnú alebo veternú elektráreň na dvore.


Ako sa podniká v tomto pomerne novom odvetví v dnešnej ťažkej dobe?

Ľudia sú dnes pri výbere spoločností veľmi opatrní, keďže sa jedná o značné množstvo peňazí. Majú z toho strach a rešpekt. Osobne vidím v tomto odbore veľký potenciál, hoci je nový a mnohým ešte stále neznámy. Pri fotovoltaike sa všetci pýtajú ako dlho sme na trhu, kedy sme začali podnikať a podobne. Podľa mňa záleží hlavne na kvalite produktu a na profesionalite obchodných zástupcov. My všetko radi vysvetlíme, vybavíme a nastavíme. Svoje meno budujem už roky ako manažér v rôznych spoločnostiach a teraz som sa rozhodol začať spolupracovať s touto firmou, pre ktorú hľadám obchodných zástupcov a klientov.